Nasze działania Wystawa pamiątek

Wystawa pamiątek Regionalnych

W sąsiedztwie dawnego kościoła joannitów w Słońsku, w starym szachulcowym budynku dawnej szkoły, który po wojnie pełnił funkcję salki katechetycznej, w sezonie letnim mieści się bardzo interesująca wystawa. Od początku maja do końca października mieszkańcy oraz, coraz częściej odwiedzający Słońsk, turyści mogą oglądać stare fotografie przedstawiające Sonnenburg i jego zabytki, rzeczy pozostawione przez dawnych mieszkańców miejscowości oraz przywiezione przez osadników, znaleziska archeologiczne świadczące o pierwszych śladach osadnictwa.

Przedwojenne fotografie zostały przekazane Pawłowi Kisielewskiemu przez Sonnenburczyków - przedwojennych mieszkańców Słońska, gdy ten przed zbliżającą się rocznicą 700-lecia Słońska w 1995 zwrócił się do nich o pomoc w organizacji wystawy nazwanej "Słońsk jakiego nie znamy". Dzięki finansowemu wsparciu księdza proboszcza Henryka Pastuszki powiększone zdjęcia zostały oprawione w ramy i wyeksponowane. Można na nich zobaczyć całkiem ładne miasteczko, a w nim wiele nieistniejących już budynków takich jak: szpital joannitów, ratusz, willa Saalman, okazały zamek i jego wnętrza, wyposażenie kościoła oraz orszaki dostojnych gości przybyłych na uroczystość pasowania rycerzy zakonu joannitów. Niestety niewiele dziś zostało z czasów świetności stolicy baliwatu, jaką był Słońsk przez ponad 450 lat.

Pozostałe eksponaty były początkowo gromadzone w szkole podstawowej, a następnie w gimnazjum w Słońsku. Uczniowie przynosili czasem bardzo cenne przedmioty np. toporek neolityczny pochodzący sprzed ok. 5000 lat. p.n.e, wyorany podczas prac polowych czy też przedwojenne akta katastralne. Niekiedy były to rzeczy nieużywane obecnie, pozostawione na strychu stare żelazka, tary, cepy, maglownice, maselniczki i wiele innych. Wyeksponowaliśmy obok siebie wyroby rodzime tzn. niemieckie oraz przywiezione ze wschodu, aby podkreślić, że zarówno to co było tu przed II wojną, jak i dobytek osadników to elementy dziedzictwa kulturowego tych ziem.

Ponieważ wiele dzieci chciało dostać piątkę z historii, toteż przez lata pracy nauczycielki Małgorzaty Maksymczak kolekcja urosła do znacznych rozmiarów. Okazało się również, że w Słońsku jest spora grupa osób zainteresowanych historią swojej miejscowości. Dlatego też przy okazji obchodów Dni Słońska w 2001 r. zorganizowaliśmy prezentowaną wystawę. Chcieliśmy przybliżyć szkolne zbiory dorosłym mieszkańcom i zainteresować władze pomysłem utworzenia w przyszłości muzeum regionalnego. W trakcie organizacji i później podczas trwania wystawy wielu mieszkańców Słońska przekazało swoje, czasem niezwykle interesujące pamiątki.