Rzeczpospolita Ptasia dostała się do europejskiego etapu konkursu EDEN.

24 czerwca 2009r.podpisana została uroczyście międzyresortowa deklaracja o współpracy przy wdrażaniu programu "Eko-Polska". Towarzyszyło jej ogłoszenie wyników pierwszej polskiej edycji Konkursu Komisji Europejskiej na Najlepszą Europejską Destynację - "Eden". W uroczystości wzięli udział Mirosław Drzewiecki, minister Sportu i Turystyki, Katarzyna Sobierajska, podsekretarz stanu w tym resorcie, Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska; Marek Sawicki, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jakub Szulc, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia; Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

EDEN to projekt promujący mało znane destynacje turystyczne o niepowtarzalnym charakterze, które łączą potrzeby środowiska, ludności lokalnej i turystów, rozwijając jednocześnie atrakcyjny ekonomicznie produkt turystyczny. Konkurs ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się szczególnymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy.
Tegoroczna edycja konkursu poświęcona została obszarom chronionym, dlatego udział w konkursie mogły wziąć miejsca wykorzystujące potencjał obszarów Natura 2000, parków narodowych, krajobrazowych, rezerwatów i gdzie rozwój turystyki współgra w sposób zrównoważony z unikalnym charakterem miejsca i potrzebami mieszkańców.

Laureatem został projekt Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty, zgłoszony przez Grupę Partnerską "Ujście Warty", w której aktywną rolę odgrywało nasze stowarzyszenie oraz Park Narodowy Ujscie Warty, Urząd Miasta Kostrzyn, Biuro Turystyki Przyrodniczej DUDEK, Hotele: Leśne Ustronie z Witnicy i Bastion z Kostrzyna oraz Tourist Information z Kostrzyna. Dyplom z rąk ministra Mirosława Drzewieckiego odebrali: prezes TPS Unitis Viribus i szef Biura Turystyki Przyrodniczej "Dudek" - Izabella Engel oraz Konrad Wypychowski, dyrektor Parku Narodowego "Ujście Warty".
Wyróżnienia otrzymały: Janów Lubelski - dodaje sił, zgłoszony przez Urząd Miejski w Janowie Lubelskim, województwo lubelskie; Region Dorzecza Nadbużańskiego, zgłoszony przez Nadbużańską Lokalną Organizację Turystyczną, województwo mazowieckie; Barlinek, zgłoszony przez Urząd Miejski w Barlinku, województwo zachodniopomorskie; Krzemienny Krąg na Szlaku Żółwia i Dinozaura, zgłoszony przez Stowarzyszenie LGD "Krzemienny Krąg Bałtów", województwo świętokrzyskie.

Ponownie nasza maksyma Unitis viribus - (wspólnymi siłami) znalazła zastosowanie w życiu i przyczyniła się do kolejnego sukcesu. W październiku będziemy prezentować Rzeczpospolitą Ptasią w Brukseli oboki destynacji z 21 krajów Europy.

Newsletter