XXII Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej przeszedł już do historii, ale my nadal ciepło wspominamy tegoroczne spotkanie. Chociaż głównym bohaterem Zlotu był ostrygojad, który ze względu na swoje upierzenie uważany jest za eleganckiego siewkowca, nie wymagaliśmy od uczestników fraków oraz garsonek! Gdyby tak jednak było…, byłby to niecodzienny widok na rozlewiskach, gdyby ktoś ujrzał tak odświętnie ubraną grupę.

      Zlot klasycznie rozpoczęliśmy od rozruchu, czyli porannego spaceru, który zaskoczył obywateli niecodziennymi obserwacjami. Zlotowicze, którzy dzielnie wstali przed siódmą rano mogli podziwiać jedną z dwóch par ostrygojadów, lęgnących się w Ujściu Warty. Poza tym były stadka batalionów, 8 bielików, kwokacze, łęczaki, 2 rybitwy wielkodziobe, płaskonosy, ohary i wiele innych gatunków. Pogoda dopisała, więc do szczęścia oprócz ciepłych kurtek, potrzebne były tylko ptasie trele, których podczas wędrówki nie brakowało. Następnie uczestnicy zarejestrowali swój udział w Biurze Paszportowym, aby oficjalnie rozpocząć XXII Zlot! Każdy obywatel otrzymał przepiękny kubek, magnes, talon na pyszną wege zupę, kartę do głosowania oraz identyfikator, który uprawniał do wzięcia udziału w prelekcjach. Mamy nadzieję, że uczestnikom podobała się niespodzianka, czyli to, że Ośrodek Muzealno-Edukacyjnym PNUW był miejscem, w którym odbyły się tegoroczne prelekcje. Można by dodać, że zgodnie z wizerunkiem, jakim prezentuje się ostrygojad, szyk i elegancja zostały przez nas zapewnione, bo sala konferencyjna prezentowała się naprawdę zacnie. Zanim prelegenci opanowali salę, nie mogło zabraknąć wystąpienia Prezydenta Rzeczpospolitej Ptasiej – Henryka Radowskiego, który wraz Prezeską Towarzystwa Przyjaciół Słońska – Izą Engel przywitał wszystkich zgromadzonych obywateli. Aby tradycji stało się zadość prezydent nadał tytuł Honorowego Obywatela Rzeczpospolitej Ptasiej Łukaszowi Bednarzowi, a Pawła Pstrokońskiego mianował Ambasadorem ptasiego państwa. Przez ponad dwadzieścia lat Rzeczpospolita Ptasia doczekała się 26 honorowych obywateli i 33 ambasadorów.

Niezwykle ciekawe prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem zlotowiczów.

Zaczęło się od ostrygojadów, o których opowiedział Łukasz Bednarz z Fundacji Ptasie Horyzonty. Informacje rozmieszczeniu i liczebności w Polsce oraz migracjach tych ptaków ilustrowane były m.in. filmami o wypuszczaniu nad Wisłą ostrygojadów wyklutych w inkubatorze z jaj z uratowanych przed zalaniem lęgów. Wśród ptaków zaopatrzonych w nadajniki satelitarne w celu śledzenia tras ich wędrówek była Warcia – samica zaobrączkowana w Parku Narodowym Ujście Warty, zimująca w Niemczech przy Ujściu Łaby, chociaż inne ostrygojady latają nawet do Hiszpanii czy Maroka.

Kolejne prelekcje zaprezentowali:

Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN - „Żubr - bestia z przeszłości we współczesnym świecie” , Jacek Engel z Fundacji Greenmind i Koalicji Ratujmy Rzeki - „Jaka Odra i dla kogo?”, Paweł Pstrokoński  - „Wszystkie okna dla oknówek! Ptaki w wielkim mieście”. Wszystkie prezentacje były bardzo ciekawe, zostały sfilmowane i będą zamieszczone w czerwcu na YouTube na kanale Rzeczpospolita Ptasia.

Wykłady przeplatały wzbudzające zachwyt malownicze diaporamy przygotowane przez Andrzeja Dubiela i Janusza Duszkiewicza.   

Na zewnątrz sali konferencyjnej działo się również wiele! Dzieci i dorośli mogli poszukać czekoladowych jaj, które ukryte były w różnych zakątkach ośrodka, a także rozwiązać „Łamigłówki z jajem” przygotowane przez Martę i Elę.

Pod wierzbowymi altanami można było wziąć udział w warsztatach artystycznych malowania ostrygojadów akwarelą prowadzonych przez Grzegorza Sempołowicza. Obok Piotr Kasprzyk i Maria Kubiak z "Archeo-Woodcraft" opowiadali o tradycyjnym rybactwie i uczyli wiązania sieci. Uczestnicy warsztatów przekonali się, że nie była to taka prosta czynność, jak mogłoby się wydawać.

W holu muzeum prezentowana była wystawa zdjęć nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO 2022 udostępniona przez PTOP „Salamandra” oraz prac nagrodzonych w konkursie plastycznym nt.: „Ostrygojad – elegancki siewkowiec”.

Wiele emocji wzbudziły również wybory Ptaka Roku 2024! Ptakiem, który zdystansował znacznie swoich konkurentów, okazała się malutka wąsatka! Kulik i kszyk muszą jeszcze poczekać na swoją kolej.

Rzeczpospolita Ptasia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów, a w czasie zlotu do grona 3722 jej obywateli dołączyło kolejnych 16 osób.

Zlot był bardzo udany, także dzięki dużemu zaangażowaniu i pomocy ze strony pracowników Parku Narodowego Ujście Warty oraz dotacji z Gminy Słońsk. Zdjęcia zrobili Daria Kuchniczak i Krzysztof Bukowski, a pyszną wege zupę zapewniła Restauracja „Słowiańska”. Patronami tegorocznymi zlotu byli: Magazyn Przyrodniczy Salamandra, Czasopismo Ptaki Polski, Birdwaching.pl.

Serdecznie Wam wszystkim dziękujemy!

Tegoroczny XXII Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej był jednym z powodów przyjazdu do Słońska redaktora Polskiego Radia pana Romana Czejarka, który prowadził stąd audycję na żywo pt.: „Jedyne takie miejsce”. Potem nagrał dwa odcinki podcastu Polskiego Radia pt.: „Podróże Czejarka” – warto posłuchać!

Newsletter