Przypominamy, że nasze stowarzyszenie wraz z Klubem Przyrodników i Fundacją Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych włączyło się do postępowania w grudniu 2020 roku. Zwracaliśmy uwagę na zagrożenia i olbrzymie straty dla ludzi i ich środowiska, jakie spowodować może wycinka prawie 600 ponad studwudziestoletnich jesionów i klonów. Drzewa te rosną na długości około 9 km, na obszarze Natura 2000, wzdłuż granicy Parku Narodowego „Ujście Warty”.
Niebezpieczeństwa związane z wycinką zauważył także Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie, który nałożył na Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000„Ujście Warty" przed wydaniem decyzji zezwalającej na wycinkę. 
Zdajemy sobie sprawę, że bezpieczeństwo użytkowników drogi jest najważniejsze, dlatego pojedyncze zagrażające drzewa muszą być usuwane. Ale nie wolno niszczyć wszystkich drzew. Kluczowe jest przestrzeganie przepisów przez kierowców, nieprzekraczalnie dopuszczalnej prędkości i dostosowanie się do warunków jazdy. To nie drzewa wpadają na jezdnię, tylko kierowcy na drzewa. 

Z ostatniej chwili:
Niestety na drzewach pojawiło się ponad sto nowych numerów. 
Wniosku o wydanie zgody na wycinkę jeszcze w Urzędzie Gminy Górzyca nie ma. Skąd w takim razie numery na drzewach? 
Trzymamy rękę na pulsie i będziemy Was na bieżąco informować.

Decyzja Wójta Gminy Górzyca o umorzeniu postępowania.

 

Newsletter