Witamy na stronie Towarzystwa Przyjaciół Słońska UNITIS VIRIBUS

XV Zlot

XV Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej zorganizujemy 23 kwietnia 2016r. Podobnie jak w roku ubiegłym miejscem zlotu będzie sala wiejska w Słońsku przy ul. Parkowej 2 i jej otoczenie. Pierwszym punktem programu, już o godz. 7 rano będą dwie wycieczki piesze z przewodnikiem: jedna do Parku Narodowego „Ujście Warty”, druga na któryś z ptasich szlaków. Ponieważ trasy wycieczek uzależnione są od panujących warunków, chcąc wybrać najciekawsze okolice, szczegóły podamy w tygodniu przed zlotem.

Dla osób, które nie chcą wcześnie wstawać i interesują się historią mamy następujące propozycje:

od godziny 10.00 do 11.00 można zwiedzać stary młyn przy ul. Moniuszki 5, a od 11.00 do 14.00 czynne będzie nowe Muzeum Martyrologii przy ul. 3-go Lutego 54., o 11.15 – oprowadzi po nim przewodnik.

Rejestrację uczestników zlotu zaczniemy od godz. 12.30 w Biurze Paszportowym przy sali wiejskiej. Od godz. 13.30.00 do godz.19.00 będą trwały wystąpienia gości, rozmaite prezentacje, promocja i sprzedaż wydawnictw o ptasiej tematyce i warsztaty plastyczne; rozdamy nagrody laureatom konkursu plastycznego "Wędrówki podróżniczka", a także wybierzemy ptaka roku 2017.

Program prezentacji zapowiada się niezwykle ciekawie:

-"Słowik z bagien czyli podróżniczek okiem ornitologa" – Stanisław Rusiecki,

-„Współczesne badania wędrówek ptaków – czy jeszcze jest coś do odkrycia” – Jarosław Nowakowski ze Stacji Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji Akcja Bałtycka

- "Podróżować jest bosko – czyli migracje zwierząt" - Mikołaj Golachowski z Uniwersytetu Warszawskiego

-"Troskliwe zimorodki i podstępne kuropatwy, czyli starożytni o ptakach"  Katarzyna Jażdżewska, z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

-„Wilcze wojaże, czyli podróże na czterech łapach” – Katarzyna Bojarska z Instytutu Ochrony Przyrody w Krakowie

-"Dokąd poleciały lubuskie bociany" - Leszek Jerzak z Uniwersytetu Zielonogórskiego

Obejrzymy również diaporamy Marcina Łukawskiego.

Zlotowi będą towarzyszyć stoiska, m.in. Parku Narodowego „Ujście Warty”, Magazynu Przyrodniczego Salamandra, czasopism Ptaki Polski i FotoNatura, pasieki „Dutkowiak” oraz artystów z rękodziełem.

W świetlicy zaprezentujemy prace z konkursu plastycznego „Wędrówki podróżniczka” oraz wystawę fotografii nagrodzonych w konkursie FOTO-EKO organizowanego przez PTOP „Salamandra” z Poznania.

Po prelekcjach i oficjalnym zakończeniu zlotu wszyscy chętni będą mogli spotkać się przy ognisku. Organizatorzy zapewniają miejsce i drewno na ognisko, uczestnicy zaopatrują się we własnym zakresie w artykuły konsumpcyjne.

Udział w Zlocie jest odpłatny. W ramach wpisowego (45 zł –osoba dorosła, 15 zł –dziecko/uczeń) każdy uczestnik otrzyma magnes, monetę, kubek i poczęstunek oraz będzie mógł wziąć udział w prelekcjach w sali wiejskiej i wycieczce. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie - do 15 kwietnia br, mailem na adres tps@tps-unitisviribus.org.pl oraz dokonanie wpłaty na konto bankowe GBS Barlinek O/Słońsk 29 8355 0009 0035 0411 2000 0001. W zgłoszeniu należy napisać, czy ktoś planuje wziąć udział w wycieczce, podać liczbę osób i wybraną trasę (do parku czy na ptasi szlak), w ognisku oraz w sadzeniu żywokołów wierzbowych w niedzielę.

W niedzielę 24 kwietnia planujemy społeczną akcję sadzenia wierzb w ramach projektu „Aleje dla obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej”. Jeśli ktoś ze zlotowiczów, chciałby posadzić swoje drzewo zapewnimy żywokół oraz potrzebne narzędzia. Zbiórka do sadzenia przy Stacji Pomp w niedzielę o godz. 12.00.

Patronami zlotu są Magazyn Przyrodniczy Salamandra, czasopismo Ptaki Polski i serwis Birdwatching.pl. Zlot dofinansowuje Gmina Słońsk i CZG-12.