Witamy na stronie Towarzystwa Przyjaciół Słońska UNITIS VIRIBUS

XIII Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej

Rzeczpospolita Ptasia

XIII Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej przypada na 12 kwietnia 2014r. W tym roku program Zlotu trochę różni się od programu z roku ubiegłego. Przede wszystkim miejscem zlotu będzie sala wiejska w Słońsku przy ul. Parkowej 2 i jej otoczenie, a nie park.

Pierwszym punktem programu są dwie wycieczki: pierwsza piesza do Parku Narodowego Ujście Warty. Zbiórka przy sali wiejskiej o godz. 7.00, druga to wycieczka rowerowa na Szlak Derkacza. Zbiórka na Placu Zamkowym o godz. 9.30.

Rejestrację uczestników zlotu zaczniemy od godz. 13.00 w Biurze Paszportowym przy sali wiejskiej. Będą tam również stoiska z wydawnictwami i "ptasimi" pamiątkami - m.in. z Parku Narodowego Ujscie Warty i Stowarzyszenia Ptaki Polskie oraz czasopisma "Ptaki Polski" i Magazyn Przyrodniczy Salamandra.

Od godz. 14.00 do godz.19.00 będą trwały wystąpienia gości, rozmaite prezentacje, warsztaty plastyczne, rozdanie nagród laureatom konkursu plastycznego "Kania ruda - drapieżny latawiec", a także tradycyjnie już wybory ptaka roku 2015.

Program prezentacji:

  • Występowanie, zagrożenia i ochrona kani rudej w Polsce – Grzegorz Maciorowski z Komitetu Ochrony Orłów
  • Stan populacji ptaków w roku 2013 na podstawie wyników Monitoringu Ptaków Polski- Tomasz Chodkiewicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
  • Ochrona przyrody – dlaczego jest tak źle, skoro jest tak dobrze? - Andrzej Jermaczek z Klubu Przyrodników
  • Zielona seria Włodzimierza Puchalskiego na nowo – Tomasz Ogrodowczyk z Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego LP w Bedoniu
  • Antarktyka, czyli z wizytą w Raju – Mikołaj Golachowski  z Uniwersytetu Warszawskiego.

Równolegle od godz. 14.00 do 16.00 Justyna Budzyn poprowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci na temat „Bo latać jest miło”.

Udział w Zlocie jest odpłatny (40 zł –osoba dorosła, 20 zł –dziecko/uczeń). W ramach wpisowego każdy uczestnik otrzyma zlotowe pamiątki – opaskę odblaskową, monetę, magnes i poczęstunek oraz będzie mógł wziąć udział w spotkaniu w sali wiejskiej i wycieczkach.

Konieczne jest wcześniejsze - do dnia 5 kwietnia 2014r - zgłoszenie uczestnictwa w zlocie i wycieczkach na adres mailowy: tps@tps-unitisviribus.org.pl oraz dokonanie wpłaty na konto bankowe GBS Barlinek O/Słońsk 29 8355 0009 0035 0411 2000 0001.

Zlot dofinansowuje Gmina Słońsk i CZG-12.

Patronat medialny nad Zlotem objęli: serwis BirdWatching.pl ,  Magazyn Przyrodniczy Salamandra oraz Ptaki Polski.