VIII Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej
23.04.2009, na Placu Zamkowym, odbył już VIII, coroczny Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej. Od godziny 10.00 miejsce miała rejestracja uczestników Zlotu, których w tym roku dzięki pięknej aurze było bardzo wielu - około 300 osób. Przyjechali turyści - miłośnicy ptaków z wielu miast Polski i zagranicy.
Od godziny 11.00 zaczęła się oficjalna część imprezy, otwartej przez pana Prezydenta Rzeczpospolitej Ptasiej, Henryka Radowskiego. Gościli na zlocie przedstawiciele władz samorządowych: wójt J. Krzyśków, wicestarosta powiatu sulęcińskiego D. Ejchart i burmistrz Słubic p. R. Bodziacki.
Jak co roku, przyznany został tytuł Ambasadora Rzeczpospolitej Ptasiej, który otrzymały aż 3 nowe osoby, p. Marta Kaczyńska została ambasadorem w Brukseli, p. Marek Kraszula na Antarktydzie, a wirtualnym ambasadorem został p. Marek Pióro, który prowadzi blog plamkamazurka.blox.pl. Honorowym obywatelem został fotografik i ornitolog p. Marcin Karetta, autor Atlasu ptaków.
Następnie został nam przedstawiony Ptak Roku 2009 - czajka, a później mieliśmy przyjemność obejrzeć piękne przedstawienie pt. "Skąd się wzięły lilie wodne" w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Słubicach. Świetny występ o czajce przygotowały uczennice gimnazjum ze Słońska - Raperki z Nowego Miasta - Monika, Asia i Kamila Komarnickie - Tatarynowicz i Monika Śliwińska. Jak co roku, mieliśmy również możliwość obejrzenia zmagań uczniów oraz dwuosobowych "ptasich" drużyn w konkursie wiedzy o ptakach krajobrazu rolniczego. Pierwsze miejsce wśród uczniów zajęła Monika Komarnicka - Tatarynowicz, drugie Agnieszka Łaska, trzecie Magda Bajerska. W konkursie drużynowym wygrały Modraszki - drużyna z Wrocławia.
Zostały również wręczone nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego o czajce i jak zawsze miała miejsce licytacja "ptasich fantów" m.in. srebrnej monety z czajką, która została wylicytowana za 320 zł! P. Kasia Goworek przekazała nam 2 śliczne koszulki z płomykówka i zimorodkiem, p. Mark Krasula -pamiątki z Antarktydy i Spitzbergenu i wielu jeszcze obywateli wspomogło zbieranie fantów. Swoje stoiska mieli: PN Ujście Warty, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Sulęcina, Gospodarstwo Pszczelarskie Dutkowiak i czasopismo Ptaki Polski. Była też możliwość wysłania pocztówki z okolicznościową pieczątką z czajką. W międzyczasie każdy z uczestników Zlotu miał okazję wzięcia udziału w wyborach Ptaka Roku 2010, którego zwycięzcą został perkoz rdzawoszyi. Przez całą imprezę można było wziąć udział w ciekawych warsztatach plastycznych prowadzonych przez panią Urszulę Kołodziejczak- zrobić ptaki z papieru techniką orgiami oraz ulepić je z gliny. Każdy uczestnik zlotu otrzymał plakietkę, monetę z czajką oraz poczęstunek - wyborny żurek i ciasto.
O godz. 14.00 miała miejsce wycieczka ornitologiczna na rozlewiska z przewodnikiem p. Ewą Baraniewicz, pracownikiem Parku Narodowego Ujście Warty. O godz. 16.00 w Sali Wiejskiej mieliśmy przyjemność wzięcia udziału w pokazach zdjęć Marcina Karetty "Między czaplami a chomikami", wysłuchania wykładu dr Przemysława Chylareckiego na temat: Czajka - jak żyje, co robi i jak długo jeszcze będziemy ją spotykać w Polsce". Na zakończenie obejrzeliśmy wspaniałe diaporamy o łąkach i mokradłach Tomasza Ogrodowczyka. W sali wiejskiej eksponowana była wystawa fotograficzna p. Artura Tabora - "Te co skaczą i latają". Należy jeszcze dodać, że obywatele Rzeczpospolitej Ptasiej przybyli na zlot zebrali od gości sumę 720,55zł, 5 euro i 1.05 funta, która zostanie przekazana na pomoc poszkodowanym w pożarze budynku przy ul. Sikorskiego.
Dziękujemy za tak liczne przybycie na VIII Zlot Rzeczpospolitej Ptasiej oraz za dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego w Sulęcinie oraz Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szczególnie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali Towarzystwu Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus" w organizacji zlotu i sprzątaniu okolicy, wolontariuszom TPS, piekącym pyszne ciasta, fundatorom fantów i nagród, pracownikom Zakładu Gospodarki Wodno-Ściekowej, podopiecznym Zakładu Karnego i pozostałym osobom, bez których trudno byłoby zorganizować zlot. Liczymy, że w jeszcze szerszym gronie spotkamy się za rok.
Dziękujemy wszystkim zlotowiczom za przyjazd do Słońska pomimo tak niepewnej pogody!
Tekst: Martyna Czarna, Jola Koralska