Rzeczpospolita Ptasia Zloty obywateli VI Zlot Obywateli Relacja ze zlotu

Relacja ze zlotu

6 Zlotowych Lat Rzeczpospolitej Ptasiej za nami

21 kwietnia, w międzynarodowym składzie (albowiem na Placu Zamkowym w Słońsku zaszczycili nas swoją obecnością Obywatele z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii ), świętowaliśmy VI już Zlot Rzeczpospolitej Ptasiej.

Zrazu niepewna swego uroku wiosna, widząc uśmiechniętych, radosnych, rozgrzanych serdecznymi powitaniami zlotowiczów stanęła na wysokości zadania i przy bezchmurnym niebie, w promieniach nadwarciańskiego słońca podsycała rodzinną atmosferę Zlotu.

Tradycyjnie o godzinie 11 podsumowaniem minionego roku, dokonanym przez Prezydenta pana Henryka Radowskiego, rozpoczęło się nasze Rzeczpospolitej Ptasiej spotkanie.

Wśród znamienitych gości wypada wymienić pana vice-starostę Dariusza Ejcharta, panów wójtów Janusza Krzyśkowa i Leszka Gramsę, księży Józefa Drozda i Olgierda Banasia.

Akredytacji nowo wybranych Ambasadorów Rzeczpospolitej Ptasiej w osobach dr Marty Wiśniewskiej z Podlasia, Richarda Campeya z Bostonu w Wielkiej Brytanii i dr Marka Jelonka z Małopolski dokonał pan Prezydent.

Jola Koralska, uczennica słońskiego gimnazjum przypomniała sylwetkę Ptaka Roku 2007 - RYCYKA, a wiersze o nim, napisali i recytowali uczniowe pani Marii Cieciury.

Wokół Placu rozgościły się zapowiadane wcześniej stoiska, a to ze sprzętem optycznym (lornetki, lunety) prezentowanym przez firmę ECOTONE z Sopotu, a to stoisko pocztowe z pocztówkami ze stolicy RZ.P. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sulęcinie zachęcali do kupna własnoręcznie wykonanych budek dla ptaków, państwo Dutkowiakowie podesłali do spróbowania i zakupu miód z własnej pasieki, a na stoisku, któremu patronowała Redakcja kwartalnika "Ptaki Polski" oprócz czasopisma kusiły oko piękne T-shirty z nadrukowanymi ptakami. Obok, dr Kruszewicz promował II tom swojej książki "Ptaki Polski" oraz czasopismo "Woliera".

Kilka stoisk dalej odbywały się warsztaty plastyczne dla dzieci, na których pod artystycznym okiem pań Ewy Majchrzak, Eli Lorenc i Joli Talaski powstawały niesamowicie kolorowe ptasie maski.

W międzyczasie odbył się konkurs o ptakach siewkowych, w którym nagrodami były płyty z głosami ptaków, książki, lupy, kompasy, koszulki, miód i kalendarze.

Przeprowadzona z dużym zaangażowaniem przez pana Darka Czarnego i pięknie prezentowana przez młodziutką uczennicę aukcja obrazów, upominków przekazanych przez obywateli Rz.P, rzeźb ptaków wykonanych i podarowanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sulęcina i Dębna oraz więźniów z ZK, przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W radosnej zabawie, licytacyjna "walka"o każdą z prac pozwoliła zgromadzić niemałe fundusze na organizację następnych imprez Rzeczpospolitej Ptasiej i na zakup nagród dla dzieci uczestniczących w konkursach.

Do biegu po zwycięstwo w wyborach Ptaka Roku 2008 zgłoszono 3 "zawodników".

Malutkiego remiza, faworytkę czajkę i długonogą sowę płomykówkę. Wybrana komisja skrutacyjna po przeliczeniu głosów wszem i wobec ogłosiła zdecydowane zwycięstwo... płomykówki. Być może do jej wyboru przyczynił się dr Kruszewicz nosząc podczas Zlotu koszulkę z jej fotką. A może po 5 latach panowania ptaków lubiących wodę i wodne polowania (no może poza dudkiem), czas na nocne Rzeczpospolitej Zloty?

Zaplanowane wycieczki ornitologiczne poprowadzili panowie Przemek Szymoński i Andrzej Kruszewicz.

Wysoki poziom wód nie pozwolił na zdobycie drugiego brzegu betonki, ale spacer brzegiem rozlewiska Warty i Postomii z możliwością obserwacji przez lornetki i lunety wielu gatunków ptaków zaspokoił najwybredniejsze gusta. Pliszka żółta, przysiadając na krzaku w pobliżu trasy naszej wędrówki zapozowała do zdjęcia, zdziwiona obecnością na swoim terenie tak licznego gatunku Homo sapiens. Nie sposób wymienić wszystkich napotkanych ptaków, ale rycyk, kulik, sieweczka, ostrygojad, batalion, ohar, perkozy, czajka, czapla biała i siwa, łyski, gęsi zbożowe i gęgawy, żurawie i kormorany są przykładem świadczącym o bogactwie słońskich rozlewisk.

Sala wiejska w Przyborowie tym razem nie pomieściła wszystkich chętnych. Pękała w szwach.

Na początek Łukasz Łukasik ze Śląska przedstawił swoją diaporamę "Skrzydlata pasja". Piękne zdjęcia, niesamowite kadry z życia ptaków, wzbudziły zachwyt widzów.

Wykład dr Andrzeja Kruszewicza, o kontrowersyjnym tytule "Dlaczego samce ptaków są piękniejsze od samic", był nie tylko promocją II tomu "Ptaków Polski", ale też ciepłą i humorystyczną opowieścią o zwyczajach godowych naszych skrzydlatych przyjaciół, budzącą ludzkie skojarzenia, kwitowane salwami śmiechu.

Wyjeżdżaliśmy ze Słońska obdarowani pamiątkowymi plakietkami i ekotorbami z okolicznościowym nadrukiem promującym Słońsk, wspominając smak pysznej grochówki z wkładką i zapach domowego ciasta. Wyjeżdżaliśmy z nadzieją, że za rok spotkamy się w tym samym miejscu, o tej samej porze, z tymi samymi pasjonatami, a Rzeczpospolita Ptasia (małe Państwo w dużym Państwie przekroczy liczbę 1500 Obywateli, w co głęboko wierzy, dzieląc się z Państwem pozlotowymi wspomnieniami Nina Jankowska.

Gorzów Wlkp. 27 maja 2007r.

Tekst: Nina Jankowska