Nasze działania Maurycjady Maurycjada 2007

Maurycjada 2007

Wzorem lat ubiegłych, już po raz czwarty 24 czerwca br. roku odbyła się Maurycjada. Impreza, zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus" i Stowarzyszenie Dawnych Mieszkańców Ziemi Torzymskiej, została wznowiona na cześć Jana Maurycego von Nassau- Siegen- dawnego Mistrza Zakonu Joannitów w Słońsku.

Zgodnie z programem, Maurycjada rozpoczęła się scenką powitania Wielkiego Mistrza. Po powitaniu przed kościołem w Słońsku odbyło się pasowanie giermka na rycerza, po czym nawiązując do zamiłowania księcia J.M.Nassau do zakładania parków i ogrodów posadzono trzy drzewka koło kościoła. Stamtąd korowód przebierańców eskortowany przez policję i strażaków (dziękujemy!) ruszył ulicami Słońska, by zatrzymać się na terenie dawnej chyży (przy ul. Rybackiej), gdzie mieszkańcy-wieśniacy wręczyli Maurycemu dary. Ostatnia scenka historyczna miała miejsce przy ruinach zamku Joannitów, a było to odczytanie w dwóch językach polskim i niemieckim, "przywileju" nadanego mieszkańcom Sonnenburga w roku 1653. Chronił on mieszkańców Sonnenburga przed samowolą urzędników zakonnych, tak, że mogli sami zarządzać miastem, a rolnikom zmniejszył pańszczyznę.

Ponadto, od godziny 15 do 18 odbył się Jarmark Rycerski i występy. Wśród licznych atrakcji można było obejrzeć występy chóru dziecięcego ze szkoły muzycznej w Angermude, turniej rycerski Bractwa Rycerzy Maltańskich ze Szczecina, pokaz tańców dworskich z nauką. Były też zawody łucznicze, zabawy plebejskie m.in. okowita i narty Bolka, warsztaty wicia wianków, pisania gęsim piórem po pergaminie i czerpania papieru.

Imprezę uświetniła występem orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Ośna Lubuskiego.

Licznie przybyli mieszkańcy Słońska oraz goście z Polski i z zagranicy mogli uraczyć się jadłem i napojami bezalkoholowymi.

Rozegrał się też finał konkursu wiedzy o Słońsku, w którym zawodnicy reprezentowali bardzo wyrównany poziom, dlatego były tylko pierwsze (Paweł Szaliński, Martyna Sozańska, Sobczak Sebastian, Kamila Komarnicka, Monika Komarnicka, Kamil Kowal i drugie miejsca (Monika Śliwińska i Asia Komarnicka). Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy oraz Johaniter Jugend przygotowały loterię fantową dla dzieci, w której każde dziecko mogło wygrać maskotkę.

Rozstrzygnięto też konkurs na najlepsze przebranie. Tu komisja nagradzała najciekawsze stroje w dwóch kategoriach: przebranie bajkowe i historyczne. Zebrało się wtedy na Placu Zamkowym wielu rycerzy, wampir, wróżki i czarownice, król, wiosna, lato, klaun, siostry piśmienne, muszkieterowie, cowboy, cyganka i wielu innych. Najciekawiej przebrani otrzymali również atrakcyjne nagrody oraz możliwość wyjazdu na basen Słowianka.

Stowarzyszenie Joannici Dzieło Pomocy w Słońsku serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom Maurycjady za wspólną zabawę, a Starostwu Powiatowemu w Sulęcinie za dofinansowanie.

Do zobaczenia za rok!

Tekst: Edyta Gąsiorek, Urszula Szymczak