Nasze działania Maurycjady Maurycjada 2006

Maurycjada 2006

Już po raz trzeci Towarzystwo Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus" zorganizowało imprezę rodzinną nawiązującą do historii naszej miejscowości, a szczególnie do postaci Jana Maurycego Nassau, baliwa zakonu joannitów.

Korowód przebierańców, a trzeba dodać, że przebranych w tym roku było jeszcze więcej niż w latach ubiegłych, przy dźwiękach orkiestry OSP z Ośna Lubuskiego przemaszerował do dawnej chyży, a następnie ul. Sikorskiego i Puszkina na Plac Zamkowy. Scenki historyczne odgrywali z dużym zaangażowaniem uczniowie Zespołu Szkół w Słońsku, przygotowani przez nauczycieli historii i j. polskiego. Na Placu Zamkowym przez ponad 2 godziny trwał Jarmark rycerski, podczas którego oglądaliśmy walki rycerskie oraz pokazy samurajów w wykonaniu Bractwa Maltańskiego ze Szczecina. (na stronie www.rycerze.net jest mnóstwo zdjęć z Maurycjady) Po pokazach rycerze zaprosili uczestników do zabaw plebejskich tzn., wyścigów na nartach Bolka, prób władania mieczem z machiną Pagińskiego, a damy zebrały liczne grono chętnych do nauki tańców dawnych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się warsztat czerpania papieru, przy którym można było własnoręcznie wykonać kartkę ozdobioną płatkami kwiatów, zrobić okolicznościowy linoryt z wizerunkiem słońskiego kościoła oraz okolicznościową pieczęć z prawdziwego laku. Pan Stanisław Majchrzak przyjechał do nas aż z Krapkowic w woj.opolskim i prawie nie miał chwili wytchnienia (warto odwiedzić jego stronę www.papierowabaszta.pl). Panie w oryginalnych strojach egipcjanek prowadziły warsztat wyrobu skórzanych sakiewek, a świtezianka uczyła wicia wianków, które później, zgodnie ze starym zwyczajem popłynęły Lenką. Jeszcze jedną nowością podczas tegorocznej Maurycjady były pokazy kanonierów z Letchin, którzy przybyli w stylowych strojach z XVIII w 3 razy wystrzelili z prawdziwej armaty.

W konkursie na najciekawsze przebranie niełatwo było wybrać zwycięzców. Jury zdecydowało się wyróżnić przebrania bajkowe następujących dzieci:

 • piraci - Cyprian Tatarewicz, Łukasz Borowski i Bartek Matkowski
 • księżniczki - Oliwia Watson, Natalia Fabiańczuk
 • wróżka z gór - Agnieszka Tychończuk
 • bogini Demeter - Kamila Komarnicka
 • świętojanka - Emilia Linkiewicz
 • kucharz - Julia Matkowska
 • cyganka - Paula Matkowska

W kategorii strojów historycznych nagrody otrzymali:

 • damy dworu: Wiktoria Wilczek i Monika Komarnicka
 • rycerze: Jeremi Lubimow i Krystian Tatarewicz
 • mumia - Joasia Komarnicka
 • muszkieter - Zuzia Matkowska
 • księżniczka - Emilia Wilczek
 • joannita - Michał Talaska
 • szlachcic - Sebastian Sobczak

Nagrodami były książki historyczne, sprzęt sportowy i słodycze współfinansowane przez Unię Europejską, Starostwo w Sulęcinie oraz byłych mieszkańców Sonnenburga. Urząd Gminy Słońsk jest sponsorem występu orkiestry OSP. Uczestnicy Maurycjady, zarówno występujący jak i goście przybyli czasem z odległych miast (Wrocław, Zgorzelec, Bonn, Hamburg) otrzymali bony na jedzonko i napoje. Wspaniały poczęstunek zapewnili nam Państwo Monika i Roman Juszkiewicz , którzy przygotowali żurek, pajdę ze smalcem i ogórek małosolny oraz dla najmłodszych pyszne naleśniki z serem i truskawkami. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, pomocnikom, sponsorom i gościom Maurycjady. Mamy nadzieję, że miło Państwo spędzili z nami niedzielne popołudnie, a było nas wszystkich ok. 400 osób!

Tegoroczna Maurycjada jest dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Funduszu Mikro Projektów Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIA Euroregionu Pro Europa Viadrina/Sprewa-Nysa-Bóbr.